שקרים ותקוות מאת אילת סוויצטקי.

סקירה מאת מירה רוזנפלד.

אז סיימתי מותחן עוצר נשימה ואמרתי לעצמי “קחי לך רומן קליל להעביר איתו את הזמן”. 

 
נטלתי לידיי את הספר שקרים ותקוות וכבר בעמודים הראשונים, בום! הבנתי שקליל הוא לא הולך להיות. מרגש כן, סוחט דמעות, מצחיק לעתים ושנון מאוד, עצוב, כואב.
 אבל קליל, ממש לא. 
 
מדובר באחד הספרים היותר מרתקים שקראתי, ספר עוצמתי ומעצים על אומץ לב, על התמודדויות קשות, או במילים פשוטות איילת סווטיצקי במיטבה. 
 
איך שהיא יודעת לקחת את הלב לקווצ’ץ אותו ולהחזיר לתצורתו המקורית. 
ספרות ישראלית משובחת. 
איילת כותבת מהמקום שלה ויודעת להעביר רגש כמו שרק היא יודעת. 
 
ריאן טייט היתה צעירה מוכשרת ומאושרת שגרה בשכירות עם חברתה הטובה איימי. עד שהגיע האביר על הסוס הלבן (או כך היא חשבה) – אלכס שמו. הוא הכיר אותה בבר שבו היא עובדת כמלצרית מזמרת והוא חיזר אחריה ללא הפסקה. תוך חודשים ספורים היא הבינה שזה האיש של חייה. מה שהיא לא ידעה, וסירבה לראות זמן רב מאוחר יותר, היה שבתוך אלכס מתחבאת (ולא בצורה כל כך טובה) מפלצת איומה. אלכס הכה אותה ללא הרף, אנס אותה באכזריות ובגד בה בלי הפסקה. תמיד זו היתה אשמתה, תמיד היא היתה לא בסדר. 
כמנהגן של נשים מוכות, גם ריאן האמינה שהיא זו שהאשמה תלויה בה, ושכנראה היא שוב עשתה משהו לא בסדר. 
 
כעבור זמן ממושך מדי היא שמה לזה סוף (ולא בדרך שאתם חושבים), והיא יוצאת לדרך חדשה. היא מבטיחה לעצמה שלא תיתן לאף אחד לכבוש את ליבה, היא לא תיתן לו לדמם שוב. 
אביה תמיד אמר לה שאהבה היא מותרות, וזה המוטו שמוביל אותה כעת. 
 
ריאן חוזרת אחרי מסע של בחינה עצמית. היא נסעה מיעד ליעד, בלי תוכניות מיוחדות, והיא מגיעה כיום לחברתה הטובה, איימי – שאותה נטשה בלי לומר מילה, לאותו בית ששכרו בעבר. 
 
היום כבר כולם יודעים מי היא. כולם קראו בעיתון, כולם ראו בטלוויזיה. איימי מקבלת אותה באהבה אך לא שוקלת מילים, היא ממשיכה להיות אותה חברה צינית ועוקצנית, ולא בטוח שזה תמיד מתאים לריאן. אבל כזאת היא איימי, והיא אוהבת אותה. 
 
איימי חובקת חבר חדש, שרק במקרה הוא אח של הבעלים החדש של הבר שבו עבדו סמי ואיימי. איימי וכולם מתחננים שהכוכבת של הבר תחזור לבמה, וריאן נענית לבקשה. 
 
כשריאן מכירה את איידן היא מבינה שהוא מצולק לא פחות ממנה, אך זה לא מקל עליה במיוחד את ההתמודדות. ריאן מגלה שהשיח עם הלב הוא לא באותה שפה של השיח עם הראש. 
האם היא תאפשר לעצמה לאבד את השליטה על הלב שלה ? האם היא תצליח להתמודד מול העבר האפל ולשים אותו באמת מאחוריה ? זה לא פשוט בכלל. 
 
הספר מסופר בגוף ראשון מפיה של טייט והוא נע על שני צירי זמן, בהווה ובעבר. העלילה  מתנהלת בהווה כאשר בתחילת הפרקים (כמעט בכולם) יש הצצה לחלק מעברה הנוראי. היא מתארת לנו את חייה הזוגיים החל מירח הדבש ועד לסופם. 
 
בנימה אישית, אני חושבת שהאנשים הכי עלובים, הכי מזעזעים, הכי נאלחים בעיניי הם גברים אלימים. למעט אלימות נגד ילדים, מדובר במעשים הכי איומים שאני יכולה לתאר לעצמי, ובעיני מגיע להם העונש הכי קשה שאתם יכולים להעלות בדעתכם. 
 
לסיכום מדובר בספר מופלא, שערוך היטב, כתוב בצורה משובחת ביותר. איילת יוצרת הזדהות מטורפת עם הגיבורה עד כדי פחד של ממש במהלך הקריאה, כעס ואימה. היו קטעים שהדמעות לא הפסיקו לזלוג, והיו רגעים של תקווה. 
 
ספר מצוין ואני ממליצה עליו בחום רב. 
בבחינת חובת קריאה. 
 
קריאה מהנה. 

הסתקרנתן? לקריאת הפרק הראשון ולרכישה לחצו כאן.

תגובות אחרונות
הרשמה לעדכונים

השארת תגובה