“נישואים גנובים” מאת דאיין צ’מברליין.

סקירה מאת איילת נבון

יחסי גברים- נשים הוא נושא מאוד משמעותי בתפקוד היומיומי, בכל אחד מתחומי החיים. מאז ומתמיד, היו נהוגים “כללים” שהתייחסו לאותם יחסים, ובשנים האחרונות, קיבל הנושא משמעות רבה עוד יותר, בשל השינויים הדרמטיים

שחלו בתחום זה.

העלילה, שמתרחשת לקראת סוף מלחמת העולם השנייה, מציגה כיצד כללי ההתנהגות בין גברים לנשים באו לידי ביטוי בפן החברתי, משום שזה היה למעשה הפן היחידי בו נשים וגברים באו במגע. תקופה זו אופיינה בגינונים רבים מצד הגברים. הנשים היו עדינות, נחבאות אל הכלים ולמעשה לא נתנו לדעותיהן ולתחושותיהן ביטוי רב, בוודאי שלא בפומבי. הגברים מאידך היו השולטים בחברה, ובכלל זה באירועים חברתיים, בשיחה וכדומה

מהפכת המינים שהחלה בשנות ה-70, בארצות הברית, הכניסה את הנשים למעגל העבודה ולעמדות של כוח. הנשים חדלו לתפקד רק על תקן של אמהות, רעיות ועקרות בית, החלו להתערות בעולם החיצוני, הביעו דעתן והפגינו כוח בנושאים חברתיים, פוליטיים וציבוריים. בשלב זה, זו הייתה רק שאלה של זמן עד שתחדורנה גם למעגל העבודה. ואכן, לא ארך זמן רב עד שהנשים יצאו מהבית והחזיקו בעבודה מחוץ לבית, מעמדן עלה… והשאר זה היסטוריה…

לשמחתי הרבה, למרות מעמדן הנמוך של הנשים בתקופה שבה דן הספר, שמחתי לגלות שהדמות הראשית היא לביאה אמיתית עליה ארחיב בהמשך…

הספר דן בסוגיה חברתית-אידיאולוגית מהותית נוספת, אשר באופן פרדוקסאלי קשורה בארצות הברית, אך בחרתי שלא להרחיב עליה מחשש לספוילרים.

לספר שלנו יש גם מסר סמוי – האם לאדם גורל קבוע מראש?

שאלה זו היא אחת מהשאלות העתיקות ביותר. הדתות עוסקות בשאלה זו, וכך גם הפילוסופיה. שאלה זו נוגעת לעתידו של האדם ולתפקיד הגורל בחייו. דנתי בשאלה זו בסקירה אחרת שכתבתי והעיסוק סביבה ממשיך להתקיים עבורי. התשובות לשאלה זו רבות והן נעות משלילה מוחלטת של תפיסת גורל בחיי אדם ועד לתפיסות הרואות בגורל את חזות הכל.

הדת היהודית מאמינה בחופש בחירה של אדם וביכולתו לכוון את חייו במידה מסוימת. התפיסה הפטליסטית גורסת כי לכל אדם יש גורל קבוע שנגזר עליו מראש על ידי כוח גדול ממנו (בדרך כלל האל), וכי יש לו רק דרך אחת לנוע בחייו וזאת בהתאם לגורלו.

בין שתי התפיסות הללו, של גורל קבוע וחופש בחירה מוחלט, ניצב המשפט הידוע של רבי עקיבא האומר: הכל צפוי והרשות נתונה. לכאורה קיימת במשפט זה סתירה, אך קריאה מדוקדקת מראה לנו כי כוונת המשפט יכולה להיות כזו שאומרת כי הכל צפוי שיקרה (כל דבר שהוא) אך הרשות נתונה לאדם לבחור את דרכו שלו.

הספר המקסים הזה, המשלב כידוע לכם את שתי האהבות שלי – היסטוריה ורומנטיקה, הוכיח לי (פעם נוספת) עד כמה הבחירות שלנו מעצבות את חיינו ואת אישיותנו. לקראת סוף הספר נזכרתי באירועים בחיי אשר עיצבו את האדם שאני כיום. כשבחרתי להיות מורה, היה זה אחרי שעברתי תהליך, נאלצתי לעשות וויתורים כואבים ובדרך הפכתי לאמא. אני תמיד אומרת שאם הייתי הופכת למורה מבלי לעבור את המסלול אותו עברתי, לא בטוח שהייתי המורה שאני היום, אם בכלל הייתי שורדת את המקצוע…

אז בחזרה לספר שלנו ולדמויות:

טס דה מלו – צעירה בת עשרים ושלוש, אשר בשל טעות גורלית, נאלצת לעזוב את חייה המתוכננים בקפידה – ארוסה ואהובה משכבר הימים ואת הקריירה שלה כאחות. היא נישאת לאדם שאיננו מכירה ואוהבת ועוברת איתו לעיירה קטנה בשם היקורי בקרוליינה הצפונית, שם היא נאלצת להתמודד עם בחירותיה והחיים החדשים שזומנו לה.

הנרי קרפט – בעלה של טס, שבאופן מפתיע ובוגר, לוקח אחריות ומציע לה להינשא לו. הוא מתגלה כאדם אכפתי, בעל אמצעים וכבוד, אך חשאי ומסתורי והדבר גורם לטס לבלבול רב.

טס עוברת תהליך מדהים עם עצמה ועם הסובבים אותה. יכולת ההכלה וההבנה שלה את הדמויות המקיפות אותה מעוררת הערכה והערצה בעיניי. נדמה כי בחירותיה היו חלשות וחסרות עמוד שדרה, אך ההיפך הוא הנכון!  טס מתגלה כאישה שהעוצמה שלה היא דווקא בשקט שלה ובטוב ליבה. כפי שציינתי קודם לכן- לביאה אמיתית!

” “את תמיד אומרת את זה, טס,” הוא אמר. ” אבל חשבת פעם על כך שאת שינית את היקורי?… את שינית את היקורי לטובה אהובה…” הוא אמר…. עמדתי ליד השולחן ידיי על פניי ועיניי מעקצצות. לא, אף פעם לא חשבתי איך שיניתי את היקורי, אבל מעתה והלאה אחשוב. אזכור כיצד באותה שנה, לפני זמן רב כל כך, היקורי השתנתה לעד. ולי היה חלק בזה.”

מצאתי את עצמי חושבת על הספר הזה כל הזמן ומחכה כבר לרגע שאמשיך לקרוא אותו! זוהי המלצה חמה ביותר!

הסתקרנתן? לקריאת הפרק הראשון ולרכישה לחצו כאן. 

 

.

 

 

תגובות אחרונות
הרשמה לעדכונים

השארת תגובה