נישואים גנובים מאת: דאיין צ’מברליין.

סקירה מאת אורלי שטרית.

רומנים היסטוריים הם כוס התה שלי, אותם אני אוהבת במיוחד כי מלבד עלילה קסומה אני מקבלת המון ערך מוסף, אני לומדת על רוח התקופה ומגלה מחוזות חדשים להפליג בהם.

 

אני מדמיינת את עצמי בסיטואציות לא פשוטות ותוהה איך הייתי נוהגת. לרוב, תחושה המלווה אותי בסוף הקריאה היא של תדהמה ושל הכרת תודה על שנולדתי בשנות השמונים ולא אי שם באיזו מאה רחוקה. כאן אנו בתקופת סוף מלחמת העולם השנייה המתחוללת באירופה הרחוקה, כאשר מחלת הפוליו מתפשטת ומגיעה גם לארה”ב. (זוכרים למה כאן התחילו להשתמש בדרמפון?)

 

חייה של טס (תרזה) דה מלו היו מסודרים ומתוכננים לפרטי פרטים היא תהייה אחות מוסמכת ותחבוק את וינסט אהובה הרופא כבעל יהיו להם המון ילדים ואולי ביום מן הימים יפתחו יחדיו מרפאה פרטית. וינסט נשלח לתת יד בשיקאגו שם מחלת הפוליו התפשטה, מנסיעה קצרה של ימים הופכת הנסיעה לחודשים וטס עושה טעות.

ליל שכרות אחד מוביל למהפך בחייה, הקערה מתהפכת על פיה וכל חייה כפי שהכירה עד עתה משתנים מקצה לקצה. מאהובה היא הופכת למנודה, מארוסה היא הופכת לרעייה אך לא לזה שיועדה. למרות שהנרי לוקח אחריות, הוא לא איתה במאה אחוז. היא נלכדת בנישואים ללא אהבה ללא תכלית במקום מרוחק מזה שבנתה. היא זרה.

היא מפחדת לאכזב את משפחתה, אך זה מה שקרה. היי, אל תשכחו שהשנה היא 1944. הריון מחוץ לנישואים זו לא בשורה קלה להכיל.

בהיקורי – החברה לא מקבלת אותה והיא מרגישה חסרת ערך. גם בעלה הדרומי הנרי לא משתף אותה או מתייעץ עימה. להפך, הוא מסתיר סודות. היא לבדה. היא בחורה פשוטה לא אחת שהוצגה בחברה או רגילה לכסף ומעמד, אביה היה פועל פשוט וקטן. עתה היא נאלצת להתאים את עצמה למעמדה החדש.

הדמות שלה ריגשה אותי וחיזקה אותי בתור אישה. הבנתי שזה לא משנה מה השנה או מי בסביבה

מה שחשוב זה הכוחות שאתה מוצא בתוך עצמך.

טס לא מוותרת ולא נכנעת גם כשנראה שעתידה אבוד. היא מתחזקת ולא מתקפלת גם אל מול התובע המחוזי. טרגדיה רודפת טרגדיה פוקדת אותה והיא נחושה לצמוח ולא להתפרק.

ומיהו וולטר ששומר עליה ונותן את חסותו עליה? ואיך ובאילו נסיבות  וינסט מפציע שוב בחייה. נישואים בין־גזעיים היו אסורים ברוב מדינות אמריקה והנושא מובא כאן הצורה מעמיקה וכואבת.

 

הנרי האנק קרפט – איש אמיד בעל מפעל לרהיטים, רק לקראת סוף הסיפור הבנתי את דמותו.

מחלת הפוליו מגיעה גם לעיירה והתושבים נרתמים לעזרה ואז מתגלה בטס תעצומות נפש אדירות היא מתגלה כמועילה בתור אחות וכמצילת נפשות.

גילויים מפתיעים מגיעים ומשאירים אותנו המומים. הספר מסופר בגוף ראשון מנקודת מבטה של טס.

לסיום: ספר היסטורי אפוף מסתורין, הופתעתי לא אחת מההתרחשויות ומהגילויים וגם מסאם הכומר הפילוסוף שתחושות חזקות בקרבו.

הלוואי שגם ירוני היה שותף לקריאה בלילות במיטה כמו הנרי אבל היי, לא הייתי רוצה שזה יבוא על חשבון משהו אחר. למעשה, מעדיפה שיגיע כל לילה ולא יעלם.

אהבתי מאוד את מטאפורת האילן.  עץ שגם גוזמים ממנו ממשיך לצמוח כך הוא האדם.” כי האדם עץ השדה” – מסר כ”כ יפה.

 

ממליצה לקריאה באהבה גדולה, אהבות שיחקתן אותה.

הסתקרנתן? לקריאת הפרק הראשון ולרכישה לחצו כאן. 

תגובות אחרונות
הרשמה לעדכונים

השארת תגובה