נגד כל הסיכויים מאת שלי סול.

סקירה מאת יעל אסולין.

** “זה לא סרט הוליוודי עם סוף טוב. אני חילונית ושמאלנית בת עשרים ותשע והוא דתי מגוש קטיף בן עשרים ושבע, מה את חושבת שיצא מזה בדיוק?

כשקראתי את התקציר של הספר ידעתי שאני חייבת לקרוא אותו. הנושא של זוגיות שאחד מבני הזוג דתי והשני חילוני סיקרן אותי מאוד וכחילונית שבעלה מגיע מבית מסורתי אף חשתי מעט הזדהות בכל הנוגע להתמודדות עם הפערים בין העולמות (למרות שבספר מדובר בפערים הרבה יותר גדולים).

חשוב לי לציין שהספר רשום בגוף שלישי ואני יודעת שלא כולם מתחברים לסגנון הכתיבה הזה  ולכן צריך לקחת את זה בחשבון. גם לי היה קשה בהתחלה אך ברגע שעברתי את המשוכה הזו, לאחר 2-3 פרקים, נסחפתי לתוך הסיפור.

הספר מביא את סיפורם של זוהרה ועמוס- היא בחורה חילונית מירושלים, קיבוצניקית במקור והוא חייל דתי בקבע ממפוני גוש קטיף, הם נפגשים במקרה כאשר זוהרה מגיע לבקר את אחותה הקטנה בבסיס ומשהו שם ניצת ומסרב לדעוך.

** “זה לא סתם שהוא בא ומתקשר, ניצת איזשהו ניצוץ שם בבסיס. כשהוא היה בתיאטרון הבנתי שהניצוץ נשאר. קורה משהו בינינו, אני לא בטוחה שהיה לי משהו כזה עוצמתי קודם, אף פעם לא הרגשתי כל כך מהר משיכה כזאת. אבל הוא מסוג הבחורים שמחפשים בחורה דתייה כדי להתחתן איתה, ואולי בכלל זו הסיבה למשיכה.”

זוהרה חוששת לתת לקשר להתפתח אך עמוס לא מוותר ומצליח לחדור לליבה, אבל כמובן שהמציאות די מהר טופחת על פניהם והפערים מתחילים להביא עימם לא מעט חששות.

** “לך עכשיו, עמוס. לא אוכל להיות עם מישהו שרוצה שאבין את ההיגיון של ההלכות שלו, אבל לא חושב בכלל לנסות לברר מה ההיגיון של הערכים שלי.”

לאורך הספר אנחנו מלווים את זוהרה ועמוס בהתפתחות היחסים בניהם ובהתמודדות עם הפערים ועם הסביבה שגם לא עושה להם חיים קלים

** “מה ההורים שלך חושבים על הקשר ביניכם? תצליחי להתרגל להפריד מיטות בזמן המחזור החודשי? רוב החילונים נרתעים משמירת נגיעה בימים האלה, זה נראה להם מוזר כל הרעיון הזה, ועוד אחר כך ללכת למקווה. ושבת? תשמרי שבת? זה לא כל כך פשוט להיות זוג דתי-חילוני”

אז נכון שנסחפתי לתוך הסיפור וההתמודדויות שלהם היו לא פשוטות ומעניינות אבל לצערי סיימתי אותו עם תחושה קלה של החמצה. תחושה של פוטנציאל גבוה שלא מומש במלואו. קשה לי לשים את האצבע למה הרגשתי את זה אבל הייתה תחושה שחסר לי משהו.

זה לא שאני לא ממליצה, להיפך. העלילה מעניינת ורציתי מאוד לראות איך הם התמודדו עם הפערים אבל משהו בסגירה של הסיפור היה חסר. היו קצוות בסוף הסיפור שרציתי לדעת איך התמודדו איתם ולא נתנו להם במה. על מנת שלא לעשות ספויילר לא אוכל להרחיב, מי שמעוניין לדבר על זה- מוזמן לפרטי.

אני כן חייבת לשבח את הדמות של עמוס- דמות מעניינת שקל להתאהב בה. אהבתי איך הוא לא מוותר ולא הולך עם הזרם אלא עושה מה שחשוב לו. מהרגע שהוא הבין שהקשר שלו עם זוהרה זה משהו שלא רוצה לוותר עליו הוא מבין שבחיים צריך להתפשר ולא מצפה מכולם, ומזוהרה בפרט, להתאים את עצמם לעולם שלו.

** “אני חושבת שאתה ואני זה נגד כל הסיכויים. אנחנו כל כך שונים…… כשהמשיכה בינינו תירגע תבין פתאום שזה לא החיים שרצית ותכעס עליי. הרי אין סיכוי שארצה שבעה ילדים,”…..
…”
כבר הבנתי שאני מאוהב בחילונית שמאלנית…. אבל מה לעשות, ומשמיים מעמידים אותי בניסיונות שלא חשבתי שאעמוד בהם הבנתי שאני צריך לשנות את המחשבות שלי על העתיד. אל תדאגי, אני אוהב מאוד את ירושלים ואני שמח להיות כאן, איתך. חוץ מזה, אל תדאגי, גם אני לא חשבתי אף פעם על שבעה ילדים.”

זוהרה, לעומת זאת, קצת עצבנה אותי. אני מבינה את החששות שלה מלהיכנס לקשר כזה אבל לקראת הסוף הייתה לי תחושה שהיא כל כך נעולה על כך שזה יהיה קשה שהיא לא עצרה רגע לפתוח את העיניים ולבחון שוב את הסביבה שלה. לראות איך כן אפשר לתת לקשר הזה צ’אנס למרות הקשיים. היא החליטה שזה בלתי אפשרי וזהו.

אבל אני מניחה שזה דווקא אומר שהיא דמות טובה. כי אם היא גורמת לי להרגיש משהו, גם אם זה כעס, זה אומר שיש בה עומק ויש עניין ואין ספק שעדיף שדמות תעורר רגש כלשהו, גם אם הוא עצבים, מאשר שתעבור לידי ותישאר סטטית.

בשורה התחתונה, למרות תחושת הפספוס הקלה, אני כן ממליצה לקרוא את הספר. הסיפור עצמו מעניין, וגם מאוד ישראלי ואני בטוחה שהוא בעצם המציאות של לא מעט זוגות בחיים האמתיים, לפחות בצורה חלקית. מדובר בספר לא ארוך ויחסית קליל וכמו שאמרתי- אי אפשר שלא להתאהב בעמוס ;-).

 

ואסיים עם ציטוט שאהבתי, משהו שחבר של עמוס מהצבא אמר לו ואפשר בהחלט ללמוד ממנו:

 

** “יש לנו בחבר’ה של הצוות זוג של גברים, בזכותי,” הוא חייך חיוך דק, כשהמשיך לדבר “ובזכותך יהיה זוג של דתי וחילונית. זה הרבה יותר פשוט ממה שנראה לך עכשיו. בעצם כשאתה מנסה להתנגד למה שבאמת טוב לך, ולהיות מה שתמיד לימדו אותך שטוב, אתה סובל יותר. אתה צריך לחשוב מה יהיה טוב בשבילך, ועם מי יהיה טוב לך לחיות, והסביבה שלך תלמד לקבל אותך ואותה.”

הסתקרנתן? לקריאת הפרק הראשון ולרכישה לחצו כאן.

 

תגובות אחרונות
הרשמה לעדכונים

השארת תגובה