מי שהייתי פעם מאת טרייסי גרביס-גרייבס.

סקירה מאת נועה הולצר.

“אתה הקטשופ בחיים שלי.”

 

לפני כמה חודשים קראתי את נוסחת הנשיקה שנכתב על גיבורה עם תסמונת אספרגר. מאד אהבתי את הספר, ודווקא בגלל זה חששתי לקרוא את מי שהייתי פעם. פחדתי מהשוואה בין שניהם והעדפתי שיעבור זמן רב יותר לפני שאקרא ספר נוסף על גיבורה שנמצאת על הרצף האוטיסטי. מה שלא ידעתי הוא ששני הספרים שונים לחלוטין, וכל השוואה ביניהם מקרית לחלוטין. הדבר היחידי שמשותף לשני הספרים מלבד האוטיזם – הוא שאת שניהם אהבתי מאד. זו תחושה נהדרת כשקוראים ספר ומתאהבים בדמויות. וכאן זה קרה לי ובגדול.

 

אניקה רוז שונה מאנשים אחרים. היא מתבודדת מרצון, ומעדיפה את חברתם של ספרים ובעלי חיים על פני חברה אנושית. היא חולמת על חיים כספרנית מוקפת בספרים, ועל מנת להגשים את חלומה היא נרשמת לתואר ראשון באוניברסיטת אילינוי. אניקה לא מסוגלת להבחין ברמזים חברתיים, ומייחלת לכך שאנשים יהיו ישירים יותר ביחס לדברים שהם חושבים ומרגישים, ולא ישאירו לה לנחש אותם לבד.

ב-1991 כשאניקה פוגשת את ג’ונתן הופמן במועדון השחמט של האוניברסיטה, היא לא מצליחה להבין מה הוא רוצה ממנה, אבל למזלה יש לה את שותפתה לחדר במעונות, ג’ניס, שעוזרת לה לנווט בעולם המבולבל של מערכות יחסים בתחילת דרכן. ג’ונתן ואניקה מתאהבים חזק ועמוק, ומתכננים את עתידם לאחר סיום הלימודים.

 

ב-2001 עשר שנים לאחר מכן, אניקה היא רווקה שחיה בשיקגו, ועובדת בספריה כפי שחלמה. יום אחד היא נתקלת בג’ונתן במקרה במעדנייה וכל הרגשות הישנים עולים וצפים. אניקה נחושה בדעתה להמשיך את מערכת היחסים בין שניהם באותה הנקודה שנפסקה, אבל ג’ונתן נמצא כעת במקום אחר. האם ייתן ג’ונתן לאניקה הזדמנות שנייה? מהו הדבר שהפריד ביניהם לפני 10 שנים?

 

פסק הדין:

 

התאהבתי בדמותה הספרותית של אניקה היפה, השונה והחכמה ממבט ראשון. טרייסי גרביס-גרייבס יצרה מערכת מדהימה של דמויות ראשיות ומשניות עם מורכבות ועומק. סיפור האהבה בין אניקה וג’ונתן הוא סיפור מיוחד. יש כל כך הרבה ספרים צפויים ואני חייבת להודות שלא צפיתי כלל את פיתולי העלילה בספר הזה. הרגשתי והתרגשתי במהלך הספר וההתרגשות הגיע לשיא בסופו. אחד הספרים היפים והמיוחדים שקראתי בז’אנר מזה זמן רב.

5 לבבות סגולים.

 

הסתקרנתן? לקריאת הפרק הראשון ולרכישה לחצו כאן.

 

תגובות אחרונות
הרשמה לעדכונים

השארת תגובה