כמו שאת מאת אושרית שטרית.

סקירה מאת יעל אסולין.  

“לכל מי שאי־פעם הרגיש שלא מגיעה לו אהבה מכל סיבה שהיא. כל אחד ראוי לאהוב ולהיות נאהב”

כשהספר נפתח בהקדשה שכזו, את כבר יודעת שאת הולכת להתרגש ולהתאהב ואכן כך היה. בשבילי לא מדובר כאן בעוד סיפור אהבה רגיל. בשבילי מדובר כאן בסיפור על דמות שיכלתי סוף סוף להזדהות איתה מצד אחד ולשאוף להיות כמוה מצד שני. זה אולי נשמע סותר אבל זה לא כי ההזדהות שלי היא עם הדמות בתחילת הסיפור והשאיפה שלי היא לדמות שהיא בסופו. כמובן שלא ארחיב מעבר בשביל לא לעשות ספוילרים אבל כן אציג לכן בשמחה את הדמות המדוברת- ברוק איסטון.

אוכל ניחם אותי ולא שפט אותי לרעה או קרא לי בשמות שלא אהבתי. אוכל היה החבר שלי כשאף אחד לא רצה להיות”

בואו נודה בזה- לא מעט מאיתנו יכולים להזדהות עם המשפט הזה אותו אמרה ברוק, נערה בת 18 בכיתה יב’, בת להורים גרושים מתחום התיאטרון (אמא שחקנית ואבא מחזאי). נערה מקסימה שיש לה כל כך הרבה מה לתת לעולם אבל אף אחד לא ממש רוצה לשמוע ולראות. למה? כי ברוק לא במידות הנכונות ועם ביטחון והערכה עצמית נמוכים מה שגורם לה להיות מבודדת חברתית.

  “תמיד ידעתי מי אני, איך אני נראית, ומה גברים אוהבים, או במקרה שלי – לא אוהבים. אימא דאגה להכניס לי את זה היטב לראש. ‘גברים לא אוהבים שמנות, ואת גברתי הצעירה, שמנה’. המשפט הזה נשאר איתי כבר שנים

אבל מפגש אקראי עם אמט פלין, אחד הנערים הפופולריים בשכבה עתיד לשנות את הכל.

לכאורה יש לאמט הכל- את המראה, את הכסף, שחקן לקרוס מצליח בנבחרת בית הספר ומסתובב עם החברים הנכונים. אבל מתחת לכל זה מסתתרת אמת אחרת, סוד שאותו הוא לא מגלה. מה קורה כשבמפגש מקרי אחר הצהריים עם ברוק היא מגלה את סודו?

מאז אותו אחר צהריים ברוק ואמט מתוודעים אחד לשנייה ולאט לאט נרקם כאן סיפור אהבה מקסים שללא ספק חוצה את כל המוסכמויות החברתיות בבית הספר. הרי מה פתאום שהחתיך של השכבה בכלל יסתכל לכיוון הנערה השמנה שלא מעניינת אך אחד?

“איך מהנערה השקופה שמעולם לא הבחנתי בה היא הפכה במהירות לאחד האנשים החשובים ביותר בחיי?”

כנגד כל הגבות שהורמו על השידוך הזה אמט וברוק הופכים לזוג והאהבה פורחת עד שהגורל מתערב וכאן אעצור ואתן לכם לקרוא לבד האם הזוגיות שלהם המשיכה לפרוח או שלגורל תכניות משלו.

גם אמט וגם ברוק הן דמויות מעוררות הערצה. כל אחת מהן התמודדה עם הקלפים הלא פשוטים שהחיים חילקו להם ויחד הם לא נתנו לאף אחד לשבור אותם. למרות שאני נתתי רק את התקציר של החלק הראשון הסיפור מתפרש על פני מספר שנים שלאורכם הדמויות עוברות תהליך התבגרות לא פשוט. מה הם עברו וכיצד הם סיימו את ההליך- אתן לכם לראות בעצמכם ובטוחה שתהנו ותתרגשו כמוני מהדרך שהם עושים.

את הסיפור הזה זכיתי לקרוא לראשונה בקבוצת הפייסבוק של אושרית ומאוד שמחתי כשהיא בישרה שהיא מוציאה אותו לאור כספר כי כבר אז הוא נגע לליבי. אבל יש הבדל בין לקרוא סיפור במקטעים בפייסבוק לבין לקרוא אותו ברצף ודברים שלא שמים לב אליהם בקריאה בפייס נראים בולטים כשקוראים את הסיפור כספר ולכן  אני חייבת להיות כנה ולומר שכשקראתי את הספר ברצף הרגשתי שסגנון הכתיבה עדיין מעט בוסרי והחלק הראשון של הסיפור היה קצת ארוך מדי אבל הסיפור המרגש בהחלט מכפר על מה שבשבילי הוא פשוט חבלי לידה של ספר ראשון ואני בהחלט מצפה ומקווה שאושרית תוציא סיפורים נוספים לאור.

ולך אושרית יקרה, אני רוצה לומר תודה. בתור מישהי שגם היתה ילדה מלאה וחסרת ביטחון, ובתור אישה שגם אחרי 8 שנים עדיין סוחבת את המשקל העודף (מאוד) מההיריון האחרון – תודה שהבאת לנו את ברוק והראית לנו שאכילה רגשית זה משהו שהרבה מתמודדים איתו ושהבאת למודעות את הקשיים שנערות שמנות מתמודדות עימן. אמנם לא סבלתי כילדה מהתעללות חברתית כמו ברוק, אך יכולה לומר שלפעמים כן הרגשתי שקופה כמוה ולראות את התהליך שהיא עוברת בלי לאבד את עצמה ובלי לנסות להתאים לתבניות החברתיות, היה לא רק מרגש אלא הרגיש לי גם נקודת אור בעידן שבו מרגיש לפעמים שמעודדים רזון יתר על המידה ושהפרעות האכילה הן כבר לא רק נחלת נשים צעירות אלא מתחיל מגילאים מאוד מוקדמים.

הרחבתי כאן הרבה על ברוק מרוב שנגעה לליבי אבל אני חייבת לציין שגם אמט היה דמות מעניינת. למרות שכלפי חוץ הוא חי חיים מושלמים, המציאות היא ממש לא כזו וההתמודדות שלו בהחלט היתה מעוררות הערצה. כמו ברוק- גם אמט בתחילת הספר הוא לא אמט שבסופו. מה התהליך שהוא עבר, עם מה הוא התמודד וכיצד- את זה אני משאירה לכם לקרוא לבד.

“לפעמים רציתי פשוט לצאת מהעור שלי ולמחוק את כל מה שאנשים ידעו עליי. לא רציתי להיות אמט פלין. רציתי להיות סתם מישהו. מישהו שיוכל לבחור לו חברים אמיתיים ולחיות בלי פחד. רציתי כל כך

בשורה התחתונה- בהחלט היה מרענן ומרגש לקרוא את סיפור האהבה הזה שחורג מהתבניות הרגילות. שתי הדמויות- גם ברוק וגם אמט מתמודדים עם קשיים לא פשוטים- אם אלו קשיים חברתיים בשבילה ואם הסתרת האמת והתמודדות עם חיים לא קלים בשבילו. לראות איך הם מתחילים את הספר ואיך הם מסיימים אותו- היה מעניין ונוגע ללב ואני מקווה שתהנו ממנו כמוני.

ואסיים עם הציטוט המנצח שבהחלט אפשר ללמוד ממנו:

“כל דבר רע שקורה לנו בחיים רק מחזק אותנו ונועד כדי שנהפוך לגרסה טובה יותר של עצמנו”

הסתקרנתן? לקריאת הפרק הראשון ולרכישה לחצו כאן. 

 

 

 

תגובות אחרונות
הרשמה לעדכונים

השארת תגובה