כחותם את לבך מאת הילה ארוון.

סקירה מאת אורלי שטרית.

מוזמנים להיכנס הישר אל המאה ה- 15 בספרד.
 
“שִׂימֵנִי כַחוֹתָם עַל-לִבֶּךָ, כַּחוֹתָם עַל-זְרוֹעֶךָ–כִּי-עַזָּה כַמָּוֶת אַהֲבָה, קָשָׁה כִשְׁאוֹל קִנְאָה”(שיר השירים ח,ו).
 
סיפורה של אהבה “אסורה” שמתפתחת בירושלים של שנת 1560 על רקע חרם משפחתי ישן שלצאצאים אין מושג מה מקורו זהו פתח דבר, כמובן שסוף הספר סוגר מעגל באחרית דבר וכל התמונה מתבהרת.

 
הספר פותח בנדר עתיק יומין/חרם  של רבקה, לפיו היא מונעת מנינה שאול לממש את אהבתו ולהתחתן עם בחירת ליבו אהובתו ממשפחת דנינו. למה, מה עשו לה בני משפחת דנינו? מה כל כך נורא שאסור להם לבוא בברית הנישואין? הקדימון הזה מוביל אותנו אחורה בזמן לספרד של 1494 לתקופת האינקוויזיציה ולגירוש יהודי ספרד.
 
ראובן דנינו רופא יהודי, אנוס, שנאלץ לחיות בזהות בדויה ולהתחזות  לנוצרי (מאטיאס). באחד הימים הוא חוזר הביתה ומגלה שהנורא מכל התרחש טרגדיה, הוא מחליט לבחור בחיים להמשיך לחיות. הוא מחליט למצוא את בנו זוהי ה – מטרה שלנגד עיניו. הוא נאלץ לברוח ולנוס על נפשו. בנקודת זמן שהיה במקום הנכון ובזמן הנכון הוא נתקל במשפחת דה פאז העשירה ומציל את חייהם. הם בתמורה מזמינים אותו להשתכן אצלם כאות תודה.
 
שתי האחיות לבית משפחת דה-פאז מגלות מה מחירה של האהבה. יש כאן שני סיפורי אהבה לא פשוטים וגדולים מהחיים. סיפורי אהבה תקופתיים והתמודדות עם המון מכשולים בינהם היהדות.
 
במשפחת דה פאז שתי בנות שהגיעו לפרקן שאופיין מנוגד כמזרח ומערב.
 
האחת  פשוטה צנועה ושקטה, חוספינה – המקדישה את זמנה לסייע ולעזור בבית היתומים במנזר ואף שוקלת להצטרף אל מסדר הנזירות בעצמה. אך האם היא תזנח את רצונה ותלך בעקבות האהבה יחד עם אהוב ליבה, רודלופו לופז לוחם קשוח עשוי ללא חת שנלחם בצבא המלך. הוא היחיד שגרם לליבה לפרפר. הוא מיועד לאחרת לאמיליה. גם הוא עומד בניסיונות ובניגודי עיניינים האם ישאר נאמן לדרכו ולצו מצפונו? או שדבר המלך הוא טאבו שאין עליו עוררין?
 
״חדרת לנשמתי הארורה, כבשת כל חלקה בלבי, אך עתה את רחוקה מהישג ידי…״
 
השנייה יפיפייה מפונקת ומחוזרת, איזבלה- 
 בת הזקונים המעבירה את זמנה בין נשפים לטיולים בגדים תכשיטים ובילויים.
 
איזבלה עושה הכל על מנת למשוך את תשומת ליבו של ראובן, היא רגילה שכל הגברים נופלים שדודים לרגליה היא לא רגילה שמסרבים לה. האם ראובן יחזיר לה אהבה? כי היא לגמרי נפלה. 
 
ראובן מאמין שיוכל לעמוד בפניה : 
קסמיה איימו לפתות אותו, כמו שדלילה פיתתה את שמשון. היא הייתה המקור לחורבנו של הגיבור. אם תהיה אישה לצידו הוא לא ייפול ברשתה של אותה לילית ירוקת העין.
 
״אל תבלבלי בין תשוקה לאהבה, איזבלה.”
 
״וכיצד אוכל להרפות ממך איזבלה, ואת הרי כחותם על ליבי״…
״אמרי לי״ הפציר בה והניח את ידה על ליבו ההולם ״האם תאהבי אותי והאם סלחת לי? ״
 
השפה בספר גבוהה רהוטה קולחת ואיכותית. לא ניתן להתעלם מעבודת התחקיר העמוקה שנעשתה כאן על התקופה. אני אוהבת ספרים שמותירים בי חותם שמלמדים אותי ומעשירים אותי. הרגשתי נוכחת בתוך הספר בשל התיאורים המוחשיים. עברתי קשת של רגשות. אין ולו רגע משעמם אחד. הספר שזור ביד אומן בנסיונות והקונפליקטים בדמויות ברגשות  ובהתמודדויות. העלילה סוחפת ורומנטית.
 
הילה השארת חותם על ליבי, ממולץ בחום.
 
עדיין לא החלטתי רודולפו או ראובן מה שבטוח ש: “עזה כמוות האהבה”. 
“מים רבים, לא יוכלו לכבות את – האהבה, ונהרות לא ישטפוה.”
ספר שבוודאות אשוב אליו.

 

הסתקרנתן? לקריאת הפרק הראשון ולרכישה לחצו כאן.

תגובות אחרונות
הרשמה לעדכונים

השארת תגובה