כוונות נסתרות מאת קרן גנון רופין.

סקירה מאת ורד ורץ צעירי.

כמה פעמים שוטטנו רבות בחיפוש אחר מקום חניה, וברגע שחשבנו לעצמנו שהנה, סוף סוף הגענו לנחלה והתפנתה לה החניה שיחלנו לה כל כך ואנו עושות את דרכנו אליה, מגיע החצוף שגונב לנו אותה מול עינינו מבלי למצמץ?

מה עלינו לעשות? האם לאפשר לו לקחת לנו את החניה ולהמשיך בחיפושים אחר החניה הבאה, או שמא עלינו להתעמת איתו ולדרוש אותה? והאם לרגע יכולנו לשער שזו לא יד המקרה ושאותו הבחור עשוי להתגלות כאהבת חיינו?

 

רותם –

לאורך הספר רותם מתגלה כבחורה יפהפייה ועצמאית אשר חיה את חייה, עובדת, לומדת ורודפת אחר חלומותיה ומטרותיה. את כל אלו היא עושה תחת הימנעות תמידית מזוגיות ומאהבה לאחר טרגדיה שפקדה אותה שנים קודם לכן.

כשרותם עושה את דרכה אל עבר חלומה להפוך את תשוקתה למקצוע וללמוד צילום מקצועי בבצלאל, ועליה להתייצב בזמן לראיון אשר יקבע את עתידה, היא מתעכבת בחיפוש אחר מקום חניה, ולבסוף כשזו מתפנה היא נחטפת על ידי בחור יהיר ויפה תואר. כשהיא בוחרת להתעמת איתו בדרכה שלה, היא אינה יכולה להסיר את עיניה ממנו ומרגישה את המתח שעובר ביניהם, אך אינה מבינה עדיין שזהו אינו מקרה, ושזוהי אינה הפעם האחרונה בה תפגוש את הזר הזה, שיצליח מזה שנים לטלטל את עולמה.

 

יריב-

הרבדים הקיימים בגבר הזה גרמו לי ללכת שבי אחריו.

יריב מוצג בתחילה כבחור יהיר, אשר יודע ומכיר את יתרונותיו ואת השפעתו על המין השני. בהמשך הוא מתגלה כמאהב המושלם, כבחור שהולך עד הסוף כשהוא רוצה משהו ואינו מוותר, וכגבר מלא אהבה ותשוקה.

“אתה נשוי יריב? יש לך אישה בחו”ל? זה הקטע?”

“לא. למה שתשאלי אותי שאלה כזו מגוחכת?”

“ברגע שמתקרבת נסיעה אתה פתאום נעלם. מתאדה. אני לא מעוניינת להיות במקום הזה, זה לא מתאים לי ואם כל מה שאתה יכול להציע לי זה אותך בחתיכות קטנות, אז לא תודה. אני מוותרת.”

אנו מצליחים להיכנס מעט לעולמו ומיד הוא מוציא אותנו החוצה עד שמתגלה לנו עיסוקו, הוא אינו משתף את רותם במה שהוא עושה, בהמשך התברר לי כי זה לא רק מפני שהוא חושש לעשות זאת וכתוצאה מכך הוא עשוי להבריח אותה, אלא מפני שהוא גם לא יכול בשלב זה.

 

בתחילה, כשהגעתי אל הספר הזה בידיעה שזהו ספר הביכורים של הסופרת חששתי. מאחר ואני קוראת לא מעט ספרים וסיגלתי לעצמי אמות מידה מסוימות שמהן קשה לי לשחרר, עלה בי החשש שאתקל בכתיבה בוסרית, או בסיפור שאינו עשוי כראוי.

לומר שהופתעתי יהיה לשון המעטה. נהניתי לאורך כל הדרך ולא היה ניתן לחוש ולו לרגע כי מדובר בספרה הראשון של הסופרת.

הספר מסופר לסירוגין מנקודת מבטה של רותם ומנקודת מבטו של יריב, והסופרת מצליחה לעשות זאת באופן מושלם ובסנכרון מדויק להפליא. הדיאלוגים בין הדמויות היו מצחיקים, מכאיבים ובעיקרם שנונים ומהנים.

לסיכום,

זהו אחד הספרים שגורמים לך להתאהב מחדש בספרות הישראלית ולהעריך אותה, וזהו ללא ספק ספר המלמד אותנו שלעיתים אם לא נגיע בראש פתוח ופשוט ננסה, נוכל לפספס בענק.

 

אני ממליצה בחום על הספר הזה ומאחלת לכם קריאה מהנה. 

הסתקרנתן? לקריאת הפרק הראשון ולרכישה לחצו כאן.

תגובות אחרונות
הרשמה לעדכונים

השארת תגובה