“זכוכית וחול” מאת אילת סווטיצקי.

סקירה מאת איילת נבון.

“ויש אהבות מכלות. כאלה שאי אפשר לחיות בלעדיהן. כאלה שנגעו בחיים שלנו רק לרגע, והן שם לתמיד. ואנחנו נאבקים בצורך שלנו לעשות הכול בשבילן. הכול רק כדי שהן לא ילכו. ואנחנו מוכנים לסבול ולכאוב ולהתענות רק כדי להחזיק אותן קרוב, כל כך קרוב, כמו אוויר לנשימה.

ב- 13 באוקטובר 2017 סיימתי לקרוא, לראשונה, את טרילוגיית “תחרה וצבע” (כן, זה בא באיחור של כמה שנים, אחרי שהתוודעתי לז’אנר). לקח לי ארבעה ימים לסיים את הטרילוגיה… זו הייתה הפעם הראשונה שקראתי יצירה של סופרת ישראלית בז’אנר והיא הצליחה לטלטל את עולמי, כפי שאף אחת לא הצליחה לפניה!

ואז… התחלתי לקרוא את הספרים שוב… כשאני יודעת את הסוף, בקצב איטי יותר, התחברתי למילים. אני לא יודעת להסביר מדוע, אבל הקריאה ריגשה אותי בעוצמות שלא חוויתי… קראתי ובכיתי…אין לי מאניה דפרסיה, אם כי מי שמכיר אותי היטב יודע, שאני סובלת מחרדות ובעבר סבלתי גם מדיכאונות… אין לי הפרעת אכילה, אלוהים יודע כמה אני אוהבת לאכול, אבל רק אני יודעת איזו דרך עברתי בנוגע לדימוי הגוף שלי עד שהגעתי הלום (היו שנים שחששתי להיכנס להריון נוסף רק בגלל זה…).

אני חושבת שפשוט גיליתי תוך כדי קריאה כמה מהשדים והפיות שלי… גיליתי נקודות דמיון כה רבות לסיפור חיי, כמו למשל, דמותם של דני וג’ון שהזכירו לי את אחי ובן זוגו, אהבתו ודאגתו של בן לטליה שהזכירה לי את קובי שלי ואת החששות שלו שמא אפול, ובעיקר- גיליתי שטליה בלום חיה ופועמת בתוכי בעוצמות חזקות ואילת הצליחה לשים לי מראה לנפש שלי.

שנתיים אח”כ אני זוכה לקרוא את “זכוכית וחול”, ספר ההמשך לטרילוגיה ששינתה את חיי והראתה לי פעם נוספת עד כמה חיינו הם שבריריים. בספר האחרון, שחותם את הסדרה, אילת מביאה לנו טעימה מ”המלכודות הנפוצות” בחיי הנישואין. אם יש משהו שלמדתי במהלך 13 שנות נישואיי לקובי הוא שאתה יודע שאתה נמצא עם הפרטנר הנכון כאשר הוא מוציא את הטוב שבך וגורם לך להיות אדם טוב יותר! פשרה היא שם המשחק! לעיתים, כל אחד נאלץ לוותר על רצונו האישי למען טובת הזוגיות, אבל מבלי שיוותר על עצמו!

טליה ובן נכנסו לעולמנו כרוח סערה. אהבתם ידעה עליות ומורדות, אך מה שחיבר ביניהם, מלבד אהבתם הפנומנאלית, זו היכולת שלהם לתקשר ברמות העמוקות ביותר ובמיוחד- להקשיב זה לזו! להניח את הבעיות על השולחן ולפתור אותן- לא לטאטא, לא להתחמק…. אלא פשוט להתמודד עם כל מה שהחיים מציעים- הרע והמכוער, היפה והטוב! קשר המבוסס על תקשורת פתוחה, גלויה וישירה, הבנה, הערכה, כבוד, ביטחון ומענה לצרכים ההדדיים, יצליח להתעלות מעל כל קושי.

טליה היא לא גיבורה רגילה, שקיימת רק בספרים…עבורי היא חיה ונושמת.  היא משקפת את הפחדים שקיימים אצל כולנו ולא תמיד מעזים להתמודד איתם, אלא שומרים אותם עמוק בתוכנו עד שהם מתפרצים. היא לא מקבלת את מי שהיא. קשה לה העובדה שהיא אחרת, אולם בעיניי, האחרות שבה, העובדה שהיא שונה, הופכת אותה לכה מיוחדת, כנה ואמיתית. הסיפור של טליה ובן הוא הסיפור של כולנו!  ההתמודדויות של החיים כפי שכולנו חיים אותם כל אחד בעוצמתו הוא.

בן- נסיך אמיתי! אין הרבה גברים כאלה… קשובים, מכילים, רגישים, מתחשבים ואוהבים… הוא אמנם עושה טעויות ומכפר עליהן ובכך אילת מראה לנו שאין מושלם- יש שלם ושניהם ביחד זה שלם! ביחד שניהם מתמודדים עם השדים שלהם, צומחים ומתפתחים להיות אנשים טובים יותר כלפי עצמם והאחד כלפי השנייה. אני חייבת להודות שבקריאת הסדרה הזו, ובעיקר את הספר האחרון למדתי להעריך את עצמי, את הבעל שלי ולהתאהב בו עוד פעם מחדש!

“אתה האחד שלא ברח.

האחד שלא נבהל, שיודע שהאהבה שלנו חזקה מהכול. יודע שיחד אין קרב שלא ננצח, ואין מלחמה שלא נפסיד בה. האחד שנתן לי את ליבו.

אתה, האבא המופלא של ילדינו, הבעל שמעולם לא חשבתי שמגיע לי, הסיבה שאני עדיין כאן. עומדת. נושמת. קיימת.

אתה האור.”

 

הסתקרנתן? לקריאת הפרק הראשון ולרכישה לחצו כאן. 

תגובות אחרונות
הרשמה לעדכונים

השארת תגובה