בלייר מאת אניטה גריי.

סקירה מאת יעל אסולין.

** “אני מאומנת להגן עליו בכל דרך אפשרית. אם כי לא הייתי משתמשת בביטוי מאומנת. יותר מדויק לומר מאולפת. המוח שלי עושה הכול כדי לרצות ולהגן על האדון שלי, בלי שאצטרך לחשוב. פעם זה נראה לי מטריד. אבל התרגלתי.

לפני כמה חודשים ראיתי המלצה על הספר הזה בקרב הקוראות באנגלית וקיוויתי מאוד שאחת ההוצאות תתרגם אותו לטובת כל מי שלא קוראת באנגלית. לשמחתי הוצאת לבבות הרימה את הכפפה ואכן, הספר לא איכזב.

חשוב לי להבהיר- לדעתי מדובר באופל לייט. אני אישית הייתי מגדירה אותו יותר כדרמת פשע פסיכולוגית והוא יכול, לדעתי, להתאים גם למי שלא אוהבת אופל כי זה מגיע בנגיעות קלות.

אז מי זאת בלייר?

** “רק משום שאני תמימה או מה שזה לא יהיה, זה לא אומר שאני ילדה מתוקה וחפה מפשע.” אני נועצת בו מבט קשוח. “אני לא ראויה לרחמים שלך. הדבר היחיד שמגיע לי הוא כרטיס ישיר לגיהינום, וכדאי לך מאוד לזכור את זה.”

בלייר הגיעה בילדותה למקסים ו”אולפה” להגן ולשמור עליו. היא יודעת שעליה לעשות כל מה שיבקש אחרת למעשיה יהיו השלכות. זהו כל עולמה וכל מה שהיא מכירה, אך כשלעולמה נכנס צ’רלי דקנס המוח והתת מודע שלה נלחמים בעולם החדש שנגלה לה.

צ’רלי עושה עסקה עם מקסים ומקבל את בלייר אליו לשלושה חודשים. היא חוששת מהמעבר וממה שצ’רלי יעשה לה אך להפתעתה החיים עימו הם שונים בתכלית ממה שהכירה עד כה וכאן מתחילה המלחמה שלה עם עצמה- היא מסרבת לתת לתת-מודע שלה להשתנות ויודעת שמקומה הוא עם מקסים ושהוא תכלית חייה .

** “אני לא זומם כלום. אני רק סקרן לדעת למה בחורה יפה כמוך, שיש לה כישורי לחימה כאלה, מרכינה את ראשה בפני מנוול כמו מקסים.” עיניו סוקרות את גופי ופניו שוב בוערות בתאווה עזה. “זה מטורף. כלומר, תראי אותך. כמה שאת חזקה.” הוא מחווה לעומתי בידו החסונה. “את יכולה לבחור את הדרך שלך, בלייר, ואת הרי יודעת את זה.”
אני מצביעה על הרצפה שבינינו. “זה, כל מה שאני יודעת. זה כל מה שאי פעם אדע……אני לא הולכת לשום מקום. אני לא הולכת לשום מקום עד שמקסים יגיד לי ללכת. הבנת?”

אך משהו אי שם, עמוק בתוך ראשה מדי פעם מרים את הראש ותוהה- האם באמת עליה לחזור לחיים עם מקסים? האם היא מוכנה לחזור ולהתמודד עם החיים תחתיו?

** “יד נוגעת בפניי. אני מרחפת מכדי להתרכז.
זה היה יוצא דופן. מעולם לא ידעתי שתחושה כזו קיימת. כל מה שחשתי בחיי היה הצלפות של חגורה, חום הברזל המלובן שהטביע בי חותם או מכות מאגרופיו של מקסים.  לא ידעתי שיש יותר מזה.

צ’רלי דקנס

** “אז מה אתה עושה, צ’רלי דקנה?”  אני מסננת את המילים במאמץ מבעד לשיניים חשוקות “כי אני לא מצליחה להבין.”
אולי אני פשוט חושב שאת מבוזבזת כ-‘חיית המחמד הקטנה שלו’.” גם הוא מסמן מירכאות באוויר, כדי ללעוג לי. אני חושבת.
זה לא מסביר את מה שאתה עושה,” אני אומרת בכעס. “למה שלא תעזוב אותי במנוחה?”

מי הוא צ’רלי דקנס ומדוע כוחו כל כך חזק שמקסים מוכן לוותר על בלייר עבורו?

האמת, שהדמות שלו בלבלה אותי, מצד אחד- מתארים אותו כאיש חזק, אכזרי, ואף בעל נטיות סדיסטיות במיטה

ומצד שני- היחס שלו לבלייר הוא כמו לפרח מוגן ולא תואם את התיאורים עליו, כמו שני אנשים שונים באיש אחד. מה שבטוח- אי אפשר שלא לאהוב אותו. הרצון שלו להגן על בלייר ולנסות להבהיר לה שמגיע לה יותר, שהיא לא חיית מחמד של אף אחד, מעורר הערכה ותקווה שבלייר תבין את מה שהוא מנסה לומר לה.

אהבתי מאוד את הצד הפסיכולוגי של הסיפור- בלייר, שמילדותה עברה התניה לאהוב, להעריץ, להגן ולשרת אדם אחד פתאום מתמודדת עם עולם אחר והמלחמה שבתוך ראשה הייתה מרתקת.

ובמלחמה, כמו במלחמה גם יש קורבנות ובלייר משלמת על המלחמה הזו בדם, יזע ודמעות כשמשני צדי המתרס עומדים שני גברים חזקים- האחד ממלא את כל עולמה, הוא הבעלים שלה ואותו היא אולפה לשרת. היא כל מה שהוא מכירה.

והשני- השני חודר לאט לאט לראשה ולליבה ומנסה לדחוק את הבחור השני.

ומי מהם ינצח?

האם הגבר שהיא מכירה מילדות, שראשה וגופה עברו התניות לשמור עליו בכל מחיר?

** “אתה לא יודע עליי שום דבר”  אני אומרת ונועצת בו מבט אמיץ “אתה לא יודע שום דבר על מה שעברתי ומה אני מרגישה.” אני רוצה לומר לו כל כך הרבה דברים נוספים, אבל לא אגיד. לא אניח לו לשבור אותי, כי מקסים ימהר להרכיב אותי מחדש.

 או הגבר שחושף לה שאפשר גם אחרת?

** “את יודעת, בלייר, אני חושב שאת אוהבת שאני מנשק אותך” הוא בוחן את גופי במבטו, ואז שב ומביט בעיניי “את פשוט לא מודה בזה, משום שהתחושות שאני מעורר בך מבלבלות אותך.”
האם הוא יכול היה להיות עוד יותר יהיר? או צודק?

מי ינצח?

הראש או הלב?

התשובה לא כזו ברורה מאליו, אז קחו את הספר וצאו למסע מרתק לתוך ראשה של בלייר, בטוחה שתהנו ממנו כמו שאני נהנתי.

 

מדובר בספר ראשון אך הוא מסתיים יחסית סגור כך שאין מתח לחכות לשני ואפשר לקרוא אותו כבר עכשיו (השני אמור לצאת במהלך החודש). ספר שלישי נמצא כעת בתהליכי כתיבה של הסופרת ואני מקווה שיגיע אלינו בהקדם.

הסתקרנתן? לקריאת הפרק הראשון ולרכישה לחצו כאן.

 

תגובות אחרונות
הרשמה לעדכונים

השארת תגובה